Centrum Sportowe Pełka - www.csp.bytom.pl
 


Squash w CSP:

 

Squash jest dyscypliną sportową polegającą na odbijaniu piłki o ścianę w sposób, który w maksymalnym stopniu utrudni ponowne odbicie piłki przez przeciwnika o ścianę w wyznaczonym polu. Squash nie jest dyscypliną olimpijską, chociaż światowe władze czynią starania by tego dokonać.
 

Początki gry związane są z Anglią, a niektórzy brytyjscy zawodnicy do dziś stanowią światową czołówkę. Obecnie squash jest znany na wszystkich kontynentach.

Obecnie sport ten uprawiany jest w 153 krajach, z których większość jest zrzeszona w federacjach kontynentalnych, które są członkami Światowej Federacji Squasha.

W Polsce pojawił się ok. 10 lat temu i szybko zyskuje coraz większe grono zwolenników proporcjonalnie do liczby kortów których jest coraz więcej. Obecnie jest ponad 900 kortów a trwa budowa kolejnych obiektów.

Propagowaniem tego sportu w Polsce zajmuje się Polska Federacja Squasha.

Oficjalne wymiary kortu określa Międzynarodowa Federacja Squasha
Wymiary kortu pozostają niezmienne od 1920 roku i wynoszą:

* długość: 9750 mm,
* szerokość: 6400 mm.

 

Kort zamknięty musi być ścianami ze wszystkich czterech stron. Wszystkie ściany w squashu biorą udział w grze w powierzchni zamkniętej odpowiednimi liniami (patrz zasady). Podłogę najczęściej stanowi parkiet, a ścianę tylną w większości przypadków ściana szklana.


Skrócone zasady gry w squasha
Internetowa szkoła squasha www.squash.com.pl